דלקת אוזן תיכונה חריפה (דאת"ח) מופיעה ברוב התינוקות, פעם אחת או יותר, בדרך כלל בגילאים 6-24 חודשים. היא מתאפיינת בהופעת כאבים חזקים בעיקר בלילה, אי שקט ולעיתים חום גבוה. לרוב דאת"ח מופיעה אחרי מחלה ויראלית שמתבטאת בנזלת וחום גבוה. לעיתים היא מלווה בהפרשה מוגלתית מהאוזן. במקרים נדירים עשויים להופיע סיבוכים של דאת"ח כמו נפיחות ואודם מאחורי האפרכסת - מסטואידיטיס, דלקת קרום המוח ואחרים.
בשנים האחרונות מספר מחקרים הראו כי אם אין חום גבוה, מצבו של התינוק טוב ואין סיבוכים, אזי אין הכרח לטפל באנטיביוטיקה מיד עם תחילת הסימפטומים וניתן להסתפק במעקב צמוד של הרופא המטפל. הטיפול במקרה זה יכלול משככי כאבים (כמו אקמול או נורופן/אדוויל או שילוב שלהם) והמתנה של מספר ימים על מנת שהדאת"ח תחלוף מעצמה. גישה זו רווחת בעיקר בצפון אירופה ומקובלת גם בשאר העולם המערבי. החלטה על כך נעשית ע"י הרופא המטפל ומחייבת כאמור את מעקבו הצמוד!
בכל מקרה של הופעת סימפטומים מחשידים לדאת"ח, ובמקרה של דלקות חוזרות, יש לפנות לבדיקת רופא ילדים או אא"ג.