דום נשימה בשינה

תסמונת דום נשימה בשינה מוגדרת כהפסקה בנשימה או ירידה ברווי חמצן (Saturation) של מעל 4% למשך לפחות 10 שניות במהלך השינה. הגדרת הפסקת נשימה כתחלואה מחייבת חזרה של לפחות חמש הפסקות נשימה בשעה, במהלך השינה. אנשים שנחשבים בקבוצת הסיכון של התסמונת הם: גברים, בעלי עודף משקל גבוה, מבוגרים, מעשנים, בעלי מבנה צווארי רחב וקצר. כמו כן, עמדת לסתות אחורית (Retrognatia), מעלה את הסיכון להופעת התסמונת.

תסמונת דום נשימה בשינה כוללת נחירה, שינה לא מרעננת, הירדמות בשעות היום, כאב ראש, מצבי רוח משתנים וקשיי למידה וריכוז. תסמונת זו עלולה לגרום לסיבוכים מערכתיים רבים כגון אירוע מוחי (CVA), אירועים לבביים, פרכוסים ויציאת חולי אפילפסיה מאיזון תרופתי, כל זאת על רקע ירידה בפרפוזיה של הדם לרקמות חיוניות. האבחון של התסמונת נעשה על ידי שילוב של ממצאים קליניים ובדיקת מעבדת שינה. הטיפול היעיל ביותר בתסמונת הינו לא פולשני ומבוסס על שימוש במכשיר נשימה העובד על לחץ חיובי ממושך CPAP- Continuous Positive Airway Pressure. למרות יעילות המכשיר היענות המטופלים לשימוש בו הינה נמוכה, ומכאן נבע הצורך בטיפול חלופי.

לאחרונה חלה עליה בטיפול במטופלים הסובלים מדום נשימה חסימתית על ידי ניתוח אורתוגנטי שבו מבוצע קידום של הלסתות, העליונה והתחתונה. מטרת הניתוח היא להרחיב את דרכי האוויר החל מגובה החיך הרך בחלק העליון של צינור הנשימה ועד לגבול של עצם ההיואיד (hyoid bone) בחלק התחתון. לניתוח זה אחוזי הצלחה של עד 90% בטווח הקצר.שימור ההצלחה לטווח ארוך תלוי בין היתר במידת יציבות הסגר הדנטאלי המושג על ידי טיפול יישור שיניים מקדים. לניתוח אינדיקציות ספציפיות והן נקבעות על פי בדיקה פיזיקלית, צילום צפלומטרי לטירלי וסיטי של הלסתות.

במרפאה לכירורגיית הפה והלסתות ניתן לעבור בדיקה קלינית ובירור לגבי חומרת דום הנשימה בשינה ולקבל הסבר על אפשרויות הטיפול. הבדיקה מתבצעת על פי פרוטוקול שמיועד לאבחנת גובה החסימה של דרכי האוויר ובשילוב עם רופא א.א.ג כדי לשלול ולטפל בחסימה הנובעת מבעיות באף, בענבל או בחך הרך. במרכז הרפואי שערי צדק ניתן גם לעבור בדיקה של דרכי האוויר במהלך סדאציה בשיטת DISE- Drug Induced Sleep Endoscopy. הסבר על שיטה זו ניתן לקבל במרפאה לכירורגיית פה ולסתות במהלך הבדיקה הראשונית. לקראת הבדיקה יש להצטייד בבדיקת מעבדת שינה עדכנית, רקע רפואי מרופא המשפחה כולל רשימת תרופות קבועות ובדיקות דם (ספירה וביוכימיה) עדכניות. כמו כן יש להגיע מצויידים בהתחייבות מקופ״ח המבטחת לבדיקה במרפאה.